https://developerfox.com/

Odchov

Mláďata potkanů přicházejí na svět relativně nevyvinutá. Jsou hluchá a slepá, mají holou kůži a chybí jim termoregulační systém. Bez samice nejsou schopna přežít. Průměrná velikost vrhu je 12 – 15 mláďat (existují i výjimky jako je jedináček nebo 21 mláďat) a porodní váha se pohybuje kolem 6 – 7 g.

Po porodu a očištění mláďat si je samice uspořádá v hnízdě a začne kojit. Nejprve produkuje tzv. mlezivo (kolostrum), což je mléko nabité množstvím protilátek nezbytných k rozvoji imunitního systému mláďat. Pokud se mláďata nenapijí mleziva, budou mít oslabenou imunitu a zhoršenou šanci na přežití. Napitá mláďata jsou poznat snadno, mají průsvitnou kůži a v oblasti břicha (mírně k levému boku) je vidět velká světlá skvrna – naplněný žaludek mlékem. Již od prvního dne je poznat budoucí barva očí, černooká mláďata mají tmavší oční skvrnu než červenooká. Rozeznat lze i pohlaví mláďat, samičky mají menší vzdálenost mezi řitním (vzadu pod ocáskem) a pohlavním otvorem (maličký hrbolek před řitním).

První dva týdny života jsou mláďata plně závislá na své matce a kvalitě jejího mléka. Proto je v tuto dobu dobré přidávat samici mléčné výrobky, např. tvaroh, jogurty atd. aby měla dost mléka a mohla mláďata kojit. Mláďata se nevzdalují z hnízda a samice se o ně stará, např. jim masíruje bříška, aby tím podpořila ještě nerozvinutou peristaltiku střev. Také dohlíží na to, aby je udržovala v teple. Různé matky se svým chováním liší, některé leží na mláďatech prakticky neustále a jen občas se zdvihnou za žrádlem, jiné naopak hnízdo navštěvují jen kvůli kojení a raději leží jinde. Není třeba se znepokojovat, že se samice o mláďata nestará, pokud jsou růžová, pohyblivá a potichu. Když dostanou hlad, začnou se ozývat pískáním, na které matka reaguje.

Vývoj mláďat probíhá postupně. Již třetí den je možné rozeznat variety typu srsti podle vousků, v týdnu věku poznáme celkem bezpečně barvu a rozložení bílé kresby a otevřou se jim zvukovody. Ve dvou týdnech mláďata začínají otvírat oči a začínají být mnohem aktivnější. Samička má problémy je udržet v hnízdě, vydávají se na průzkumy, začínají šplhat a hlavně začínají ochutnávat pevnou stravu. Je dobré jim poskytnout směs drobnějších zrnin (proso, zlomky ovesných vloček atd.) na které mohou samostatné jedení trénovat. Jakmile začnou žrát samostatně, můžeme je kromě základní směsi přikrmovat kočičími konzervami, masem nebo mléčnými výrobky.

Od dvou týdnů je možné samici s mláďaty vrátit do společné klece, je to dobré pro psychický rozvoj mláďat a rozvoj jejich sociálních schopností. Klec je dobré vyčistit, dát čistou podestýlku a ubytovat nejprve samici s mláďaty, dát jim čas nové prostory prozkoumat. Také musíme dát pozor, aby v kleci nebylo nic, kde by se mohla mláďata skřípnout, zranit, nebo pod čím by uvázla. Zbytek smečky přidáme, až se samice s mláďaty zabydlí.

Samice jsou většinou k mláďatům hodné, pomáhají s péčí o ně a s jejich výchovou, což je pro vývoj mláďat důležité. I chovatel by se měl mláďatům věnovat. Měl by je zvykat na běžnou manipulaci, na kontakt s lidmi, na běžné ruchy v domácnosti, pokud má tu možnost, tak by je měl navyknout i na jiná domácí zvířata.

Od čtvrtého týdne samice přestává postupně mláďata kojit a začínají být připravená na samostatný život. Ve věku pěti týdnů je ideální čas pro odchod mláďat do nového domova. V tomto věku už jsou mláďata dostatečně vyspělá, není problém rozlišit jejich pohlaví a většinou ani o jakou varietu a barvu se jedná.